Króliki są nie tylko , puszyste, łagodne. Można je godzinami obserwować, z powodu nieraz bardzo ciekawego zachowania.
Jak każde zwierzątko ma ciekawą osobowość.
Mimo udomowienia króliki miniaturowe zachowują się podobnie jak ich dzicy kuzyni.
Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które uważają je za małe, puszyste zabawki, choć tak naprawdę nimi nie są.
UCIECZKA
Króliki w naszym wyobrażeniu uchodzą za zwierzęta tchórzliwe, gdyż z natury nie są agresywne.Pozostaje im ucieczka do bezpiecznej kryjówki-jedyna skuteczna metoda w walce o przetrwanie.
Natura wyposażyła je najlepiej jak mogła;opływowy kształt głowy, elastyczne ciało, a zwłaszcza długie tylne nogi umożliwiają im skakanie i szybkie zwroty(kluczenie)-wszystko po top aby ujść z życiem przed wilkiem,rysiem, lisem, kotem, żbikiem, łasicą, tchórzem a także przed powietrznymi drapieżcami takimi jak: sowa, jastrzębie itp.
PRZYZWYCZAJANIE GO INNYCH ZWIERZĄT
Trzeba o tym myśleć zwłaszcza wtedy, gdy królik spotyka się z innymi zwierzętami domowymi. Różne zwierzęta mogą stać się przyjaciółmi, lecz niekiedy dochodzi do konfliktów.Niestety nie ma sprawdzonych metod: z doświadczenia wiem, że metoda o której powiem może być skuteczna.
Jeszcze zanim zwierzęta się zobaczą, powinny mieć możliwość poznania swojego zapachu. Pośredniczyć mogą w tym nasze ręce. Jedną ręką głaszczemy królika po całym ciele (również po brodzie), a potem podchodzimy do psa lub kota i dość długo trzymamy rękę pod nosem, żeby mógł się zapoznać z zapachem królika. Ten proces powinniśmy powtarzać często, a następnie w taki sam sposób zapach ten zaprezentować królikowi. Wtedy jedno zwierze oswaja się z zapachem drugiego. Podobny efekt można uzyskać, kładąc obok psiego lub kociego koszyka trochę ściółki wymieszanej z włosami z króliczego legowiska.
Można już teraz zaryzykować kolejny krok i pozwolić zwierzętom się spotkać. Królika początkowo trzymamy w zamkniętym domku. Zachowujemy spokój, należy łagodnie przemawiać i obserwować, co się będzie działo. Szczekanie psa można powstrzymać, wydając mu odpowiednią komendę, a uwagę jego odwrócić od królika np: dając mu jego ulubioną zabawkę. Kiedy obustronna ciekawość zostanie zaspokojona, należy oba zwierzaki pochwalić i nagrodzić. W ten sposób poznanie będzie im się kojarzyć pozytywnie. Dopiero wtedy, gdy nie zauważamy już żadnych przejawów agresji,próbujmy zacieśnić kontakt między zwierzętami, wypuszczając królika z domku, aż będzie się on mógł bezpiecznie poruszać. Oczywiście trzeba je pilnować przez cały czas, żeby w razie potrzeby móc interweniować. O tej zasadzie należy zawsze pamiętać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz